kiedy brać suplementy

Kiedy przyjmować suplementy diety ?

Nawet przy odpowiednio zbilansowanej diecie może się zdarzyć, że będziesz dostarczać sobie zbyt mało niektórych witamin. Które suplementy diety brać rano, a które wieczorem? Oto jest pytanie – na miarę efektywności działania tych środków. Podpowiadamy, jak optymalnie przyjmować suplementy diety, aby uzyskać z nich maksimum korzyści.

Prawidłowa suplementacja, w pełni dostosowana do zegara biologicznego, to klucz do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najczęściej zdajemy sobie sprawę z tego, że Nasz organizm potrzebuje dodatkowych substancji odżywczych, jednak często nie wiemy jak powinniśmy dobierać i przyjmować preparaty.

To z kolei może znacząco obniżać skuteczność ich działania, a co za tym idzie – wspieranie organizmu ekstraktami z roślin nie przyniesie nam takich korzyści, jakie mogłoby przynieść.

Zadbaj o odpowiedni dobór produktów

Kluczowe przy prawidłowej suplementacji jest odpowiednie dobranie produktów. Jeśli chcesz uzyskać najlepszy możliwy efekt, szczególną uwagę zwróć na pochodzenie składników danego produktu. Ważną rzeczą, którą chcę podkreślić, jest przypomnienie że suplement diety jest uzupełnieniem powstałych w organizmie niedoborów. A nie zastąpienie prawidłowego sposobu odżywiania. Suplementy mogą pomóc, ale tylko wtedy, gdy będą prawidłowo dobranym dodatkiem do diety.

Istnieje kilka sytuacji, w których przyjmowanie suplementów diety należy skonsultować z lekarzem. Powinny to zrobić przede wszystkim osoby, które chorują przewlekle i na co dzień przyjmują różnego rodzaju środki farmaceutyczne. Stosowanie tych preparatów muszą uzgodnić także osoby, które planują wykonać zabieg chirurgiczny, a także kobiety w ciąży. Niektóre substancje zawarte w suplementach diety mogą bowiem różne wpływać na poszczególne osoby.

Zegar biologiczny a prawidłowa suplementacja

Przestrzeganie powyższych wskazówek to dopiero połowa drogi do sukcesu, jakim jest prawidłowo funkcjonujący organizm. Innym, równie istotnym elementem jest dostosowanie suplementacji do naszego rytmu dobowego oraz zegara biologicznego, czyli przyjmowanie preparatów w odpowiednich dawkach i w określonym czasie. Jest to spowodowane tym, że organizm człowieka w różnych porach dnia odmiennie reaguje na dostarczane mu substancje. Co ma na to wpływ ?

  • dobowa wrażliwość receptorów
  • rytmika biodostępności
  • metabolizm
  • wydalanie

Każdy z tych czynników odpowiada za tzw. cykle dobowe, które przekładają się na funkcjonowanie organizmu.

Mechanizmy, zgodnie z którymi działają cykle dobowe, przez długi czas były nieznane. 1984 r. trzej amerykańscy uczeni : Jeffrey Hall, Michael Rosbah i Michael Young, badając organizmy wielokomórkowe, wyizolowali dwa samoregulujące się geny „zegarowe”, które odgrywają arcyważną rolę w zachowaniu prawidłowego rytmu dobowego.

Dalsze badania, prowadzone na przestrzeni wielu lat, pozwoliły wyodrębnić kolejne geny i białka wpływające na synchronizację pracy m.in. ludzkiego organizmu. To stało niezbitym dowodem na istnienie i działanie zegara biologicznego. Kontynuując badania, amerykańcy uczeni doszli do, wniosku, że dobowy cykl dnia i nocy jest zależny od ruchu obrotowego ziemi i pór roku.

Organizmy żywe, reagują na te zmiany i wykształciły szereg mechanizmów, pozwalających się przystosować. Potrafią też dostosować do nich własne procesy biochemiczne i fizjologiczne.

Za swoją wieloletnią pracę i odkrycia w 2018 r. zostali uhonorowani Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.

Zobacz jak kupić powyższe produkty nawet 30% taniej.

Suplementy a cykl dobowy ?

Badania noblistów wykazały, jak ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu pełni Nasz wewnętrzny zegar biologiczny. Jego funkcje są niezmienne ( odczuwałem to pracując fizycznie, na „nocnej” zmianie ). Przykładowo, najlepszy czas na zdawanie ważnego egzaminu to 10 rano, gdy Nasze skupienie osiąga najwyższy pułap.

Trening fizyczny jest najbardziej efektywny o 17:30, kiedy podnosi się wydajność układu krążenia i mięśni. Najgłębszy sen natomiast osiągamy o 2 w nocy. Tyle teoria, tymczasem nasz rytm jest często rozregulowany przez co nie pracujemy na najwyższych obrotach. Co ma na to wpływ ? Styl życia, charakter pracy, używki czy częste podróże, które utrudniają dostosowanie się do zegara biologicznego. Musimy wziąć więc za to odpowiedzialność.

A co mają do tego suplementy ?

Nasze produkty przygotowane zostały w oparciu o nagrodzone Nagrodą Nobla badania i są dostosowane do zegara biologicznego. Dotyczy to szczególnie zestawów, które cechuje perfekcyjnie dobrana kompozycja preparatów wzbogacona o szczegółowo rozpisany harmonogram suplementacji, zalecane dawkowanie, ćwiczenia fizyczne i opracowaną dietę.

Tak aby organizm działał, jak w zegarku.

Jeśli jeszcze nie czytaliście to zapraszam również, do mojego artykułu, z którego nie tylko dowiesz się, czy potrzebujesz suplementacji, ale pobierzesz broszurę, z której dowiesz się na co zwrócić uwagę wybierając suplement diety.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, to zapraszam Cię na darmowe konsultacje, aby zapisać się kliknij w ten link i wybierz odpowiedni dla Ciebie termin.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *