Leki a suplementy

Leki i suplementy – jakie różnice ?

Co różni leki od suplementów diety – ta kwestia może kosztować Cię nie tylko zdrowie. Także sporo pieniędzy. W tym artykule przedstawię Ci różnice między lekami a suplementami.

W trakcie rozmów na temat wsparcia w leczeniu chorób, profilaktyki pojawiają się trzy rodzaje produktów:

 • leki przepisane nam przez lekarza,
 • leki bez recepty
 • suplementy diety

Sam ostatnio słuchając wywiadu z magister farmacji,właścicielki jednej z łódzkich placówek, zacząłem się zastanawiać jaka jest Nasza wiedza w tym temacie.

leki i suplementy
leki chemiczne leki naturalne

Jesteś lekiem na całe zło…

Leki to substancje, często związki chemiczne, którym nadano odpowiednią formę (np. tabletek, czopków czy kropli), który stosuje się w zapobieganiu i leczeniu chorób ludzi i zwierząt.

W prawie pojawiają się „produkty lecznicze”, a nie leki. Podlegają one najbardziej rygorystycznym regulacjom prawnym i kontroli. Każdy lek musi być zarejestrowany i dopuszczony do sprzedaży. Zajmuje się tym Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Ostatecznie lek do obrotu dopuszcza Minister Zdrowia.  Produkcje i obrót lekami kontroluje Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna.

Leki mogą być:

 1. wydawane wyłącznie z przepisu lekarza (RX), czyli na receptę,
 2. bez recepty (OTC, Over The Counter), czyli wydawane bez recepty.

Leki na receptę nie mogą być w Polsce reklamować w ogóle. Wszystkie reklamowane leki są bez recepty.  Leki wydawane bez recepty, to grupa bardzo popularnych leków, które kupujemy, kiedy jesteśmy przeziębieni, boli nas gardło czy mamy jakieś sensacje żołądkowe. Kupimy je praktycznie wszędzie: w sklepach spożywczych, kioskach czy stacjach benzynowych. 

W przeciwieństwie do leków na receptę, są one powszechnie obecne w reklamach, ale… Nie mogą go reklamować , naukowcy, osoby mające wykształcenie medyczne albo farmaceutyczne. Dlatego jeśli widzisz na reklamie lekarza, to wiedz że to lek bez recepty lub suplement.

Czy leki chemiczne mogą szkodzić ?

Wszystko może być szkodliwe, toksyczne, a jednocześnie wszystko może być lekiem – kwestia dawkowania. Substancje, które enzymy nie są w stanie strawić, na krótką metę pomagają. To istotna kwestia, jeśli zastanawiacie się czy leki chemiczne stosować na początku, czy jako ostateczność. Badania wykazały znacznie większe zagrożenie z ich strony, w porównaniu do suplementów i ziół. Pytanie więc, czy nie wydaje się logicznym stosowanie środków naturalnych ?

Dlaczego ogranicza się dopuszczalną ilość witamin i minerałów, wmawiając że można się zatruć np. witaminą C ? Na pewno chodzi o Nasze „doskonałe” zdrowie. Zresztą antybiotykami karmi się też zwierzęta hodowlane, które później wpływają na Nasze nadnercza, tarczycę, mitochondria, uszkadzają system nerwowy i hormonalny. Jak ? Leki chemiczne :

 • zmniejszają produkcję hormonów tarczycy
 • blokują receptory hormonów tarczycy
 • wiążą hormony we krwi, uniemożliwiając ich przekształcanie
 • fałszywie podnoszą poziom tyroksyny lub w wypadku np. aspiryny obniżają
 • blokują przemianę hormonu tarczycy T4 do T3 , a to właśnie T3 świadczy o właściwej wydajności i ilości produkowanej energii
 • zawierające penicylinę ( minimum 9% zarodków pleśni ) przyczyniają się do zagrożenia rozwoju nowotworów (pleśni)
Leki wpływają na zaburzenia tarczycy
leki chemiczne leki naturalne

Pamiętaj, że im więcej energii wytwarza organizm, tym lżej i szybciej przechodzi się oraz leczy infekcje i chorobę. Im więcej siły witalnej, tym szybszy powrót do zdrowia. Sami więc musicie ocenić, czy stosowane leki są korzystne dla organizmu, biorąc pod uwagę produkcję energii oraz uszkadzanie mitochondriów, które je produkują i głównych organów, jak nadnercza i tarczyca, które są jego źródłem.

Usuwanie toksyn, które pojawiły się wraz z lekami

Są sytuacje, gdy musimy zastosować toksyczne leki chemiczne ( sam miałem jednorazowo chemioterapię, czy spożywałem antybiotyki), ale powinniśmy systematycznie usuwać z organizmu odkładane toksyny. Większość leków chemicznych, ma wiele skutków ubocznych, o czym przeczytaj w moim artykule

Gdyby suplementy czy leki naturalne miały, tak wiele efektów ubocznych, to natychmiast by zostały wycofane z użytku i zakazane. Jednak środki chemiczne to doskonały interes, który często nakręca rynek. Dlatego nie ma wątpliwości, że jeśli nie zadbasz o swoje zdrowie, to lekarstwa Cię nie uratują. Zaczniesz je brać, do końca życia.

Gdy zachorowałem na nowotwór, lekarze w Wielkiej Brytanii, postanowili zastosować „profilaktycznie” jednorazową chemioterapię, która obniża liczbę białych ciał krwi. Odpowiadają one za zabicie każdego „agresora” w organizmie. Kilka lat zajęła mi odbudowa układu immunologicznego, jako że jest to lek, który niszczy również składniki krwi, odpowiedzialne za Naszą ochronę.

Rozumiem, gdyby najpierw wykorzystano bezpieczniejsze możliwości i dopiero ostatecznie zastosowano „chemię”. Do tej pory nie wiem, jak poprzez uszkodzenie układu odpornościowego, mój organizm miał się lepiej bronić ?

Dlatego polecam naturalne oczyszczanie organizmu, o czym pisałem już wielokrotnie, między innymi w Naturalne oczyszczanie organizmu oraz Oczyszczanie organizmu dieta. Przechodząc do tematu suplementów, polecam stosowanie zestawu, który ja stosowałem i stosuję ( 30 % taniej, ale o tym możesz przeczytać tutaj ).

Czym są suplementy i dlaczego to nie leki ?

Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 25 sierpnia 2006 roku, jest produktem, który składa się z substancji odżywczych. Traktowany jest jako uzupełnienie normalnej żywności. Za suplement diety uważa się tym samym skoncentrowane źródło witamin, minerałów i innych substancji. Suplement diety tym samym jest ogromnym źródłem składników odżywczych niezbędnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania.

Suplementy diety mogą zawierać witaminy, minerały, makro- i mikroelementy, a także tłuszczy, enzymy czy ekstrakty roślinne. Ogólnie rzecz ujmując, mogą zawierać wszystko to, co uzupełnia dietę w substancje, których brakuje organizmowi do prawidłowego funkcjonowania.

O naturalne suplementy diety nie jest jednak łatwo. Dopiero od niedawna naturalne suplementy zdają się powoli wypierać ich syntetyczne odpowiedniki. W sklepach ze zdrową żywnością czy też aptekach oraz częściej można jednak spotkać sproszkowane rośliny w ich naturalnej postaci, które zawierają duże ilości składników odżywczych, jednak w znacznie lepiej przyswajalnej postaci niż ma to miejsce w przypadku syntetycznych suplementów. Tak stosowane suplementy diety mogą stanowić dobre uzupełnienie codziennej diety, w której brakuje niektórych składników odżywczych.

Zobacz więcej w Naszym dziale o suplementach, gdzie nie tylko oglądniesz krótkie ( kilkuminutowe ) nagrania na temat różnic pomiędzy suplementami syntetycznymi i naturalnymi, ale dowiesz się czy w ogóle potrzebujemy się dodatkowo suplementować.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *