Lee and Jones Fashion (5)

Metody motywacji

W pierwszej części przeczytaliście o tym, dlaczego zmiana jest tak trudna do zrealizowania, natomiast w tej części podejmiemy tematy takie jak metody motywacji, system nagradzania oraz odpowiemy sobie na kilka pytań ?

Współzawodnictwo i metody motywacji.

Motywacja do zmiany naszego zachowania pochodzi z trzech głównych źródeł. Może to wynikać z nagród i kar, które istnieją wokół naszych decyzji. Może pochodzić z kontekstu lub ze społeczeństwa.

Nagrody i kary mogą zadziałać, przynajmniej na krótką metę. Niestety, dość często zdarza się, że nagroda za dobre zachowanie finansowe i związane z tym kary za złe, są metodą krótkowzroczną. Złe zachowanie finansowe daje Nam korzyści teraz, dobre zachowanie finansowe, odczuwamy natomiast jako karę. Nazywamy to odroczoną gratyfikacją. Możesz bawić się teraz i zapłacić później, albo zapłacić teraz i bawić się lepiej później. Tak czy inaczej musisz zapłacić.

Kiedy motywacja pochodzi ze społeczeństwa lub z naszej kultury, możemy nazwać to presją społeczną lub presją rówieśniczą. Być może zauważyłeś w swoim własnym życiu, że kiedy ludzie mówią ci, że robisz coś złego lub powinieneś robić coś innego, prawdopodobnie nie zmieni to twojego zdania. Może zauważyłeś, że to sprawia, że chcesz dalej robić to, co robiłeś.

Kiedy motywacja pochodzi od innych, nazywamy to motywacją zewnętrzną. Motywacja zewnętrzna może zadziałać… przez chwilę… ale wszystko wróci do normy. Jednak są metody motywacji skuteczniejsze.

Trzecie źródło motywacji pochodzi od nas. Czy pamiętasz czas, kiedy czułeś płonący w sobie ogień i dokonałeś zmiany, która wydawała się łatwa? Jest to wynik motywacji, która pochodzi z wnętrza nas. W przeciwieństwie do motywacji zewnętrznej, gdzie wszystko nas zatrzyma, z wewnętrzną motywacją, nic nie może nas zatrzymać.

Kochamy wolność. Będziemy robić, co chcemy.

Przygotowanie do zmian

Aby doszło do zmiany finansowej lub znalezienia swojej wewnętrznej motywacji, muszą nastąpić trzy rzeczy. Po pierwsze, trzeba pomyśleć, że zmiana jest potrzebna. Jeśli nie wierzysz, że zmiana jest potrzebna, nie będziesz myślał, że jest wystarczająco ważna, aby cokolwiek z tym zrobić. Po drugie, musisz mieć zaufanie do swojej zdolności do zmian. Zwykle nie próbujemy niczego, kiedy wydaje nam się, że się nie uda. Po trzecie, musisz być gotowy do zmiany. Nawet jeśli wiesz, że to ważne i myślisz, że możesz to zrobić, jeśli nie jesteś gotowy, to tak się nie stanie.

Krok pierwszy polega na przyznaniu, że jeśli nie sądzisz, że musisz się zmienić, nie jesteś pewny swojej zdolności do zmiany, lub nie jesteś gotowy do zmiany, to prawdopodobnie nie odniesiesz sukcesu. Jeśli to Cię opisuje, zamiast zastanawiać się nad tym, jak możesz się zmienić, nadszedł czas, aby zastanowić się nad tym, jak możesz rozpoznać potrzebę zmiany, zwiększyć swoją pewność siebie. Skup się na znalezieniu motywacji, zanim spróbujesz dokonać zmiany.

Często, gdy zmagamy się z ambiwalencją, rezygnujemy z niej, ponieważ próbowaliśmy już wcześniej i nie udało nam się osiągnąć sukcesu. Jeśli tak jest, to prawdopodobnie próbowałeś za szybko, albo się nudziłeś. Mózg uwielbia wyzwania, ale nie może to być zbyt wymagające. Nie chcemy się ustawiać na porażkę. Z drugiej strony, faktycznie musi być jakieś wyzwanie. Jesteśmy bardzo dobrzy w nudzeniu się.

Zwiększ swoją wewnętrzną motywację przed podjęciem próby zmiany i znajdź w sobie miejsce na dokonanie jej

Jaki masz pomysł na zmianę ? Jakie metody motywacji stosować ?

Jeśli chcesz dokonać zmiany w swoim życiu finansowym lub w jakiejkolwiek innej dziedzinie życia, zastanów się nad zidentyfikowaniem nowej osobowości. Wiem, co myślisz. To brzmi idiotycznie, ale wysłuchaj mnie. Na przykład palenie, mówienie, że próbujesz rzucić palenie lub że nie chcesz papierosa, to nie to samo, co mówienie, że nie jesteś palaczem. Zmuszanie się do oszczędzania większej ilości pieniędzy lub próby przestrzegania listy zakupów to nie to samo, co mówienie, że się oszczędza.

Pomyśl o tym, kim chcesz być i zadaj sobie pytanie, jak ktoś taki by się zachowywał. Zabawne, bo jest to potężny sposób na zmianę zachowania, ponieważ nie zmieniasz po prostu zachowania – zmieniasz swoją osobę, aby odzwierciedlić swoje aspiracje.

Kiedy już ustalisz, kim chcesz być, zapisz, co według ciebie zrobisz. Można to nazwać realizacją zamiaru. Zapiszcie swoje intencje. Lubię nazywać je „zasadami”, ale możesz myśleć o nich jak chcesz. Na przykład, możesz powiedzieć: „Mam zasadę, że jeśli chcę kupić coś, co kosztuje więcej niż 400 złotych, będę czekać trzy dni, aby to kupić”. Te intencje lub zasady wdrażania mogą być dowolne – a raczej mogą być dowolne dla osoby, którą chcesz być!

Na zdjęciu jestem uśmiechnięty. Radość z pracy, takie są metody motywacji

Pytania, które należy sobie zadać

Oto kilka pytań, które należy sobie zadać na temat zmian.

  1. Dlaczego chciałbyś dokonać tej zmiany w swoim życiu finansowym?
  2. Jeśli zdecydujesz się na zmianę, jak możesz to zrobić?
  3. Jakie są Twoje trzy najlepsze powody, aby to zrobić?
  4. Jak ważne jest dokonanie tej zmiany?
  5. Jak myślisz, co zrobisz?

Wewnętrzna motywacja jest przepustką do zmiany finansowej i składa się z tego, jak ważna jest dla Ciebie zmiana, jak bardzo jesteś gotowy do zmiany i jak pewny siebie jesteś w swoich możliwościach. Metody motywacji stosujemy w różnych obszarach, ale najpierw oceńmy jak wygląda to u Ciebie pod kątem:

  • Ważność
  • Gotowość
  • Pewność siebie

Gdzie w tych obszarach znajduje się Twoja osoba i Twój cel. W skali od 0 do 10, gdzie byś się umieścił ?

Pomyśl, dlaczego wybrałeś te cyfry. Dlaczego wybrałeś ten numer, a nie niższy? Co by było, gdybyś zrobił krok dalej ?

Zmiana jest trudna. Opuszczenie strefy komfortu, tego co znamy jest trudne. Wiem, że to nieprzyjemne uczucie, ale wiem, że ambiwalencja jest naprawdę dobra dla ciebie. Oznacza to, że przynajmniej rozważasz dokonanie zmiany gdzieś w swoim życiu finansowym, a to jest krok w dobrym kierunku.

Aby przejść dalej na ścieżkę zmian, weź pod uwagę typ osoby, którą chcesz być i zastanów się, co taka osoba robi. Zróbcie małe kroki, nie przesadzajcie. Każdego dnia zrób jeden procent więcej i lepiej. Nie wydaje się to zbyt wiele, ale z czasem to się sumuje.

Jeśli metody motywacji oraz temat finansów Cię zainteresował, to zapraszam Cię na :

Mam tylko jedno życie.

Żyję świadomie.

Kliknij poniżej, aby umówić się na niezobowiązującą rozmowę telefoniczną oraz otrzymać link do Wirtualnego Prezentera, systemu który wykonuje nawet 80 % Twojej pracy i zapewnia dodatkowe możliwości edukacyjne i finansowe.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *